Jeste li mislili da je svejedno kojemu pružatelju usluga ćete dati povjerenje za hosting vaše web stranice? U svakom slučaju, razlike u kvaliteti mogu biti vrlo velike, s tim da neki problemi mogu biti puno češći od drugih. Oni se manifestiraju na različite načine. Oni mogu biti povezani s lošim performansama poslužitelja, problem može biti neaktivna služba za podršku, zastarjelost opreme itd.
Ispod ćete pronaći 5 pravila kojih morate imati na umu prilikom izbora web hostinga. Ako imate iskustva s odabirom pružatelja usluga hostinga i želite dodati svoj vlastiti savjet ili preporuku, bit će nam zadovoljstvo.
1. Pouzdanost i odzivnost tehničke podrške
Svakako jedna od prvih stvari koje treba uzeti u obzir pri odabiru pružatelja usluga web hostinga je kvaliteta rada tima za podršku. Riječ je o IT stručnjacima koji pomažu klijentima u rješavanju problema i savjetuju potencijalnim klijentima kako odabrati hosting paket. Tehnički tim mora biti ne samo susretljiv i obrazovan, već i susretljiv, jer svaki trenutak kada web stranica nije dostupna ili ne funkcionira, može predstavljati veliki financijski gubitak.
2. Pouzdanost i brzina rada poslužitelja
Sjećate se kako je brzo vaš poslužitelj radio prije 10 godina kada ste pretraživali web i sve je radilo izuzetno sporo? Iako vam to nije smetalo, danas bi priča bila potpuno drugačija. Srećom, brzine internetskih veza danas su mnogo moćnije, a i poslužiteljska oprema hosting pružatelja usluga mnogo je modernija. Prilikom odabira web hostinga provjerite je li to SSD poslužitelj i je li brz. Provjerite je li na web mjestu pružatelja usluga hostinga jasno navedeno koji hardver se koristi.
3. Raznolikost dostupnih hosting paketa
Zašto nepotrebno uzimati prevelik i skup hosting paket ako vam stvarno ne treba? S druge strane, morate znati da će vaše web stranice s vremenom vjerojatno rasti, tako da vam je potreban fleksibilan pružatelj usluga. Ona koja će promijeniti vaš hosting paket kad god ga zatražite. Prije nego što kupite uslugu hostinga, provjerite samu ponudu dostupnih paketa i raspitajte se o kasnijoj mogućnosti zamjene paketa.
4. Upotreba upravljačke ploče
Većina IT profesionalaca slaže se da je daleko najkorisnija, jednostavnija i općenito najbolja cPanel nadzorna ploča. Postoje i druge opcije koje olakšavaju upravljanje hosting paketom, ali sa spomenutom sigurno nećete pogriješiti. Možete jednostavno dodavati nove domene, stvarati poštanske sandučiće, dodavati nove datoteke na poslužitelj, uređivati baze podataka i slično. Neki pružatelji usluga hostinga unutar cPanela dodaju i ikone pomoću kojih se izvršava:
- besplatna instalacija SSL certifikata,
- brza instalacija odabranog sustava (npr. WordPress),
- postavljanje odabranog sustava (npr. WordPress),
- postavljanje web stranice jednostavnim uređivačem,
- mnoge druge opcije.
5. Tradicije, reference i mišljenja drugih
Web stranica je danas gotovo nužna potreba. Vrlo je malo ljudi, posebno poduzetnika, koji nemaju vlastite web stranice. Stoga se sa sigurnošću može reći da poznajete prijatelja, poznanika ili rođaka koji je unajmio uslugu web hostinga. Obratite se što većem broju ovih ljudi i pitajte ih tko je domaćin web stranice i jesu li zadovoljni uslugom ili što im smeta. Pogledajte i forume i blogove da biste vidjeli koliko dugo vaš pružatelj usluga posluje. Tvrtke s tradicijom su najpouzdanije, jer obično imaju kvalitetnu opremu i stručnost.