Meditacija je poznata spiritualna praksa koja je u zapadni svijet došla iz Azije gdje se prakticirala od davnina. Danas je popularna diljem svijeta te se razvila kao oblik terapije, ali i tjelovježbe. Iako može imati veze s duhovnim, velik broj ljudi je ne prakticira u te svrhe već kao alat za smanjenje stresa, povećanje koncentracije i svijesti te povećanje pamćenja. Možda zvuči nevjerojatno da tako naizgled blaga aktivnost ima tako snažan učinak, no istina je.
Najpoznatiji tip meditacije za bolje pamćenje je mindfulness. Pri ovakvoj meditacije se osoba fokusira na jedan objekt za vrijeme vježbe i razvija osjećaj cijenjenja i zahvalnosti u tom trenutku. Ona pomaže stvoriti pozitivni unutrašnji okoliš za naše osjećaje, a njen fiziološki učinak je na dio mozga zadužen za pamćenje i učenje.
Meditacija jača um
U brzom načinu života, sposobnost koncentracije izrazito se smanjio što onemogućava učenje novih vještina, a utječe i na pamćenje poznatoga.

Budući da je praksa meditacija izrazita koncentracija na objekt ili ideju, ona vježba osobu da stvori naviku koncentracije bez ometanja i postigne dubok fokus. Učestalom vježbom osigurava se bolja koncentracija i lakše pamćenje svega dalje naučenog.
Meditacija jača mozak
Hipokampus je dio mozga zadužen za učenje i pamćenje, a velik broj neuroznanstvenika utvrdio je da meditacija ima pozitivan učinak na njegove funkcije, tj. ojačava njegovu koru i time njegovu učinkovitost.
Pri meditaciji aktivni su hipokampus i čeoni režanj mozga, dakle središta za kratkoročno i dugoročno pamćenje, pa tako učestalom meditacijom pojačavamo njihovu aktivnost i svoje pamćenje. Meditacija također povećava dotok krvi u mozak što uzrokuje ojačavanje mreže krvnih žila u mozgu i time dodatno povećava njegovu aktivnost i funkcije.
Meditacija nas uči navikama
Meditacija je repetitivna praksa. Ona ne samo da se provodi u isto doba dana više puta tjedno, već je sama po sebi repetitivna i zahtijeva strpljenje. Navike strpljenja, dugog i dubokog fokusa kao i povećanog doživljava svijeta idu u prilog boljem učenju i stvaranju drugih zdravih navika. Jednom kad naučite postići duboku koncentraciju i ignorirati sve što bi Vas moglo omesti, učenje i spremanje naučenog u pamćenje bit će puno lakše.
Sve u svemu, meditacija je jedna od rijetkih praksa koja nema nikakve negativne posljedice. Fizički je vrlo bezopasna i ne zahtijeva veliku fizičku spremu, a psihološki ima za posljedicu samo pozitivan napredak osobe i bolji razvoj kognitivnih funkcija. Dakle, neovisno o tome imate li loše pamćenje ili želite održati svoje dobro pamćenje, meditacija je odličan izbor za Vas.