Gotovo svi u kućanstvu imamo mikrovalku. Mikrovalna pećnica je vaš najbolji prijatelj za kratka jutra kada je potrebno brzo skuhati vodu za kavu ili čaj ili ugrijati ostatke ručka u poslijepodnevnim satima. Neki od nas to rade i noću. Pritisnite nekoliko gumba i za minutu je hladna hrana opet primamljivo vruća i mirisna, a sir na hladnom komadu pizze ponovno je baš onako kako treba.
No, je li upotreba mikrovalne pećnice štetna? Neki ljudi smatraju ovu čarobnu kutiju vrlo štetnom. Tvrde da čak uzrokuje rak, zrači i polako nas truje poput nevidljivog neprijatelja. Mišljenja stručne javnosti podijeljena su, ali činjenica je da nema konkretnijih dokaza za ili protiv.
Kako radi mikrovalna pećnica?
Kao što naziv govori, mikrovalna pećnica radi pomoću mikrovalova. To su visokofrekventni radio valovi koje generira magnetron. Ne, u vašoj mikrovalnoj nema transformatora. Magnetron je elektronička cijev koja šalje mikrovalove kroz mikrovalnu pećnicu.

Jednostavno rečeno, mikrovalne pećnice prisiljavaju molekule u hrani ili tekućini da se počnu vrtjeti, povećavajući na taj način kinetičku energiju. Trenje uzrokuje zagrijavanje i naše jelo se zapravo kuha iznutra prema van.
Što se tiče štetnosti za čovjeka … mikrovalovi su štetni za ljude, ali samo ako su im oni izloženi. Vjerojatno ne biste željeli da vas kuhaju. Stoga je zabranjeno ometati pećnicu tijekom rada. Također, ne smije se koristiti pećnica s razbijenim vratima, razbijenim staklom i slično.
Kvaliteta hrane zagrijane u mikrovalnoj pećnici, međutim, nije sporna. Barem tako misli Svjetska zdravstvena organizacija. No, savjetuje se da prije konzumiranja hrane pričekate otprilike minutu ili dvije nakon što je konzumirate.
Što nikad ne smijete grijati u mikrovalnoj?
Ni u kojem slučaju nemojte ni pomišljati staviti unutra vašeg mokrog ili “smrznutog” kućnog ljubimca, iako vaša pećnica ima program odmrzavanja. Mala šala. Ono što ne biste trebali umetati u mikrovalnu su metalni proizvodi, poput žlica, vilica, noževa i slično, te posude koje nisu odgovarajuće za korištenje s mikrovalnom pećnicom. Pukotine u mikrovalnoj također može uzrokovati metalna boja s ruba vašeg tanjura.
Postoji posebna ambalaža za mikrovalno grijanje, praktična za spremanje hrane. Nemojte ni zagrijavati bocu mlijeka za svoje mališane, jer mlijeko može biti prevruće.
Nažalost, testovi o štetnosti namirnica korištenih u mikrovalnoj pećnici nisu bili dovoljni za bilo koji opipljiv dokaz. Međutim, već je objavljeno da su neke vrste povrća tretiranog mikrovalnom pećnicom izgubile 3/4 svih antioksidansa, što je zapravo neprihvatljivo ako znamo da se u konvencionalnom kuhanju na pari izgubi samo 10% antioksidanata.